Keleti gondolatok a nyugati ember számára

2023.10.15

A nyugati ember főként azért akar megtanulni meditálni, mert a gyorsan változó, zaklatott világban egy olyan technikát keres, amely segít ellazulni, csökkenteni a feszültséget, stresszt, és belő megnyugvást, pozitív szemléletet ad.

A meditáció azonban sokkal több, mint egyszerű ellazulás: a meditáció a tudat megvilágosodásának egyik útja a keleti tanok szerint. A megvilágosodott tudat sajátja a béke, világosság és kedvesség. A meditációval ezt az állapotot igyekeznek elérni, hogy az egyén képes legyen kontroll alatt tartani a tudatát, ez által jó döntéseket hozzon saját maga és a többiek számára, és képes legyen elkerülni a negatív vágyak káros hatásait.

A tudatot nagyon nehéz kontroll alatt tartani. Elefánthoz szokták hasonlítani, ami nagy és erős, de közben szelíd és türelmes, rengeteg munkát tud elvégezni. Azonban, ha megvadul, rombol és mindenben kárt tesz, ami az útjába kerül. 

Ez a tudat stressz hatása alatt: egy irányíthatatlan, megvadult elefánt.
Ez a tudat stressz hatása alatt: egy irányíthatatlan, megvadult elefánt.

A tudat megszelídítéséhez sok időre, gyakorlásra, türelemre van szükség, és az illetőnek igazán akarnia kell. Csak mélyen befelé tekintve lehetséges a berögzült gondolkodásmódot megváltoztatni, ellazulni. Szükség van arra a személyes felismerésre és vágyra, hogy saját erőfeszítésünkkel hozzuk létre a változást. Ez nem jöhet kívülről, saját magunknak kell akarnunk az állandó és pozitív változást. 

Anthony Strano "Keleti gondolatok a nyugati tudat számára" c. könyve alapján:


Készítsd el weboldaladat ingyen!